The directions say, "Write a real-world problem involving multiple steps. Then solve your problem." For example, "Allie bought 3 notebooks and 2 boxes of pens and paid with $40. How much change did she receive if the pens are $7 each and the notebooks are $3 each?" (Just as a side note, Allie's really getting ripped off on the boxes of pens and who would give a third grader $40 to buy office supplies?!) Anyway, Eamon's multiple step real-world problem was this:
"I bought 3 caucalators. They are $10. [and this is where he gets a little sidetracked] I also got R2-D2 because I wanted to see if R2-D2's caucalator was better, R2-D2 is $200 I paid with $300. How much money do I get? $70."
or where he's planning to get $300, I have no idea. ;)
No comments:
Post a Comment